Zde jsou uvedeny veškeré otázky a odpovědi týkající se ventilačních tepelných čerpadel.
Hledat v otázkách a odpovědích.
Na prostorovou teplotu má vliv několik faktorů. Topná křivka, správně signalizovaná venkovní teplota, správný tlak topné vody a taktéž správné nastavení termostatů.
Změna pokojové teploty se liší v závislosti na typu modelu. Níže je zobrazeno několik našich běžných modelů.
Pro ostatní modely produktů NIBE viz. návod pro uživatele.
Myslete na to, že je potřeba přibližně jeden den mezi každou změnu, jelikož to zabere nějakou dobu pro stabilizaci teploty v domě.
Funkce "extra teplá voda" je k dispozici u většiny našich modelů.
Zvýšení teploty teplé vody znamená také vyšší provozní náklady.
Název a aktivace funkce se liší v závislosti na modelu, zde níže je uvedeno
několik běžných modelů. Pro ostatní modely NIBE viz. návod pro uživatele.
Pomocí funkce/tlačítka "extra teplá voda" bude zařízení produkovat teplou vodu s vyšší teplotou v ohřívači, což má za následek větší množství teplé vody. V závislosti
na modelu bude funkce aktivní během nastavené doby. Více se dozvíte v návodu pro uživatele.
Pomocí funkce/tlačítka "extra teplá voda" bude zařízení produkovat teplou vodu s vyšší teplotou v ohřívači, což má za následek větší množství teplé vody. V závislosti na modelu bude funkce aktivní během nastavené doby. Více se dozvíte v návodu pro uživatele.
Navrhovaná opatření/kontrola:
Rozdíl několika stupňů je přijatelný. Ujistěte se, zda odchylka teploty není ovlivněna osluněním nebo např. ventilací tzn. čidlo je např. nad netěsným oknem. Čidlo venkovní teploty musí být umístěno na severní nebo severozápadní straně a nebo alespoň tak, aby nebylo vystaveno přímému slunečnímu záření. V případě větších odchylek kontaktujte servisní oddělení.
Tlak topné vody se mění s teplotou, vzestup teploty zvyšuje tlak a snížení teploty tlak naopak snižuje. Lze říci, že tlak a teplota jsou vzájemně propojeny. Určitá odchylka je běžná. V případě, že tlak konstantně klesá, může to být přítomností vzduchu v systému. V případě, že tlak nadále klesá, přestože je systém odvzdušněn, kontaktujte vašeho instalatéra nebo servisní linku NIBE 840 654 321, příčinou může být netěsnost systému.
V případě, že kompresor tepelného čerpadla není schopen udržet potřebu tepla zcela sám, musí být použita určitá forma dohřevu. V naprosté většině případů se jedná o interní elektrické topné těleso, ale může se jednat také o externí zdroje dohřevu ve formě peletového kotle, plynového kotle apod. Venkovní teplota může být nízká a naopak teplota teplonosného média může být příliš vysoká pro pracovní oblast kompresoru. Pokud nastane tato skutečnost, bude veškeré teplo produkováno bivalentním zdrojem.
Čtěte také Proč používat dohřev místo kompresoru s větší kapacitou?
Modely s funkcí "blokování dohřevu" blokují dohřev v případě, že průměrná okolní teplota překračuje nastavenou hodnotu. Blokování dohřevu není tedy chyba, ale pouze funkce. V menu nastavení automatického režimu lze nastavit při jaké průměrné venkovní teplotě má být dohřev blokován, naše doporučení je nenastavovat nikdy teplotu na mínusovou hodnotu, aby se minimalizovalo riziko zamrznutí.
U předchozích modelů (dají se rozeznat podle monochromatického displeje) se liší řízení blokování. Pro více informací o vašem aktuálním zařízení si přečtěte návod pro vaše zařízení.
Správný výkon tepelného čerpadla poskytuje optimální provoz i v případě, kdy není pokryta potřeba energie pro topný systém během nejchladnějších dní. Tuto mezeru pokryje právě dohřev. Příliš velký výkon kompresoru znamená, že může být nutná větší akumulační nádoba, větší ohřívač vody, je zde riziko většího počtu startů kompresoru a tím dochází ke zkrácení životnosti kompresoru.
Perodický ohřev znamená, že kompresor společně s dohřevem zvýší teplotu ohřívače teplé vody na teplotu nad 55˚C a hodinu bude tuto teplotu udržovat. To se provádí zejména z důvodu zabránění případného růstu bakterií. V závislosti na modelu lze nastavit, jak často bude toto prováděno. Tovární nastavení je každých 14 dní.
Je zcela běžné, že kompresor má za jeden rok 4 000-16 000 startů. Počet startů kompresoru závisí především na počtu provozních hodin, ale také jiných parametrech, které mohou ovlivnit počet startů. 3 000-4 500 provozních hodin za rok je běžná hodnota. Počet startů kompresoru a provozních hodin se liší u typu provedení a dimenzování zařízení.
Tyto zvuky signalizují obvykle přítomnost vzduchu v topném systému, kdy je potřeba tepelné čerpadlo odvzdušnit. Před odvzdušněním zkontroluje, zda je tlak topné vody v běžném pracovním rozsahu 0,5 - 1,5 barů v závislosti na topném systému. Při odvzdušnění klesá tlak topné vody. Pokud je tlak topné vody nižší než 0,5 barů, zvyšte tlak dopuštěním vody do systému. Dodržujte pokyny v návodu pro vaše tepelné čerpadlo NIBE týkající se odvzdušnění / dotlakování systému.
Většina ventilačních čerpadel má zabudovaný systém, který na výměnu filtru upozorní a vyhlásí alarm při potřebě kontroly. Filtr by se měl měnit minimálně jednou ročně. Doporučujeme také pravidelně čistit systém odváděného a přiváděného vzduchu.
Náhradní filtr můžete objednat zde: servis@nibe.cz
Univerzální filtr s číslem výrobku 434321 je vhodný pro veškerá naše ventilační tepelná čerpadla.
Náhradní filtr můžete objednat zde: servis@nibe.cz
Želatinová konzistence vody v odkapní misce může být mikrobiálního původu. Zkontrolujte, zda jsou vzduchové filtry čisté a kompletní, v případě propuštění prachu se může prach ocitnout v odkapní misce a to může mít za následek, že odtok z odkapní misky je zanesený. Růst bakterií může vzniknout také z podlahové vpusti přes odtokovou trubku.
Z grafu vyplývá, jak je měsíční spotřeba energie rozdělená na celý kalendářní rok.
Příklad: V průběhu měsíce ledna je spotřeba tepelného čerpadla přibližně 3000 kWh. Dle grafu odpovídá měsíc leden 24 % roční spotřeby elektrické energie, tzn., očekávaná roční spotřeba energie je 12500 kWh. Během měsíce října by měla být spotřeba ve stejném případě kolem 600 kWh.
Berte ohled na to, že v novostavbě dřevěného domu může být spotřeba v prvním roce až o 25 % vyšší. Pokud jde o betonovou stavbu, může být spotřeba energie až o 50 % vyšší v prvním roce z důvodu vlhkosti v domě.
TIP!
K vyhlášení NT-alarmu (nízký tlak chladiva) na ventilačním tepelném čerpadle dochází nejčastěji z důvodu nízkého průtoku vzduchu nebo příliš malého množství chladiva.
Navrhovaná opatření/kontrola:
Alarm omezovače teploty znamená, že teplota elektrokotle dosáhla svojí maximální hodnoty a omezovač teploty topného tělesa byl vyhozen.
K vyhlášení NT-alarmu (nízký tlak chladiva) na ventilačním tepelném čerpadle dochází nejčastěji z důvodu nízkého průtoku vzduchu nebo příliš malého množství chladiva.
Navrhovaná opatření/kontrola:
Platí pro tepelné čerpadlo F6400, F640 P. Signalizace A-01 je alarm filtru tzn. filtr by měl být vyčištěn/vyměněn.
Navrhovaná opatření/kontrola:
Náhradní filtr můžete objednat zde: servis@nibe.cz
Platí pro tepelné čerpadlo F600, F640 P. Signalizace alarmu A-03 znamená, že snímač vysokého tlaku (VT-alarm) nebo snímač nízkého tlaku (NT-alarm) zareagoval.
Pokud po vypnutí a zapnutí tepelného čerpadla toto hlášení zmizí, jednalo o poruchu NT-alarm (nízký tlak chladiva).
Pokud poruchové hlášení nezmizí, jedná se o poruchu VT-alarm (vysoký tlak chladiva) a tlakový spínač je nutné resetovat ručně viz. Návod k obsluze
Navrhovaná opatření/kontrola:
V případě VT-alarmu:
V případě VT-alarmu:
Signalizace alarmu A-011 nebo A-11 znamená, že je vyhlášen alarm A-03 současně v době, kdy je vyhlášen také alarm filtru A-01.
Navrhovaná opatření/kontrola:
Odmrazování je obvykle řízeno rychlostí vzduchu, který prochází tepelným čerpadlem z místností ven. V případě, že rychlost vzduchu klesne, spustí se odmrazování, jelikož je to obvykle z důvodu vzniku ledu, což má za následek snížení rychlosti vzduchu. Také zanesený filtr může ovlivnit rychlost vzduchu. Přestože tepelné čerpadlo vás neupozornilo na očištění filtru, může to být právě tato skutečnost, kdy nečistoty brání průchodu vzduchu přes tepelné čerpadlo. Zejména u novostaveb je častou příčinou prach ze stavby, což znamená, že je potřeba ze začátku provést vyčištění filtru častěji. Pokud nelze již dále vyčistit filtr, je potřeba provést jeho výměnu, Náhradní filtr můžete objednat zde: servis@nibe.cz
K VT-alarmu (vysoký tlak chladiva) dochází v případě, že kompresor není zbaven tepla, které produkuje, nejčastěji z důvodu špatného /žádného průtoku v topném systému.
Navrhovaná opatření/kontrola:
Většina systémů umožňuje v případě poruchy tepelného čerpadla provoz bez kompresoru. Jako náhradní zdroj se používá vestavěný elektrokotel, externí plynový kotel apod.
Pokud není zároveň v poruše i regulátor tepelného čerpadla, zvolí se provozní režim „Pouze elektrokotel“ v závislosti na modelu.
Vyberte menu Můj systém (u některých typů menu Tepelné čerpadlo)
Vyberte položku Pracovní režim a zvolte „pouze elektrokotel“
U starších typů se režim „pouze elektrokotel spouští dlouhým stiskem (asi 7 sec) tlačítka provozní režim, které je vlevo pod displejem.
Pokud je v poruše i regulátor tepelného čerpadla je ještě možné zvolit nouzový režim přepínačem, který se liší v závislosti na typu modelu. Doporučujeme, abyste si níže přečetli co tento nouzový režim znamená, předtím než provedete toto přepnutí.Nezapomeňte po případné opravě přepnout pracovní režim zpět na běžný provoz, jinak může zařízení pracovat za zvýšených provozních nákladů.
Je-li v instalaci směšovací ventil podlahového vytápění může být nutné nastavit ručně jeho polohu.
Zde je uvedeno několik příkladů přepnutí na nouzový režim bez regulátoru:
U některých modelů musí být přepínač pootočen nebo zatlačen, tak aby se nacházel v poloze R (ruční režim).
U některých zařízení musí být směšovač otevřen ručně pro dodání tepla do radiátorů/podlahových smyček.
Nouzový režim bez regulátoru tepelného čerpadla je dočasný stav, který se používá při provozních poruchách před příjezdem servisu, kdy nelze aktivovat z nějakého důvodu ani regulátor tepelného čerpadla. V tomto nouzovém režimu je v provozu pouze oběhové čerpadlo a část výkonu elektrického topného tělesa, což také ale znamená vyšší provozní náklady. Výstupní teplota je nastavena v rozsahu 35-45˚C.
POZOR! Pokud zvolíte nouzový režim, bude kompresor mimo provoz a tím vznikají vyšší provozní náklady.
Tepelné čerpadlo je většinou řízeno venkovním čidlem podle nastavené topné křivky, tedy teplota topné vody se automaticky mění podle venkovní teploty. Tepelné čerpadlo tedy neví o tom, že např. krb dopomáhá s vytápěním objektu.
Pro dosažení optimálního komfortu jsou zde dvě možnosti, jedna s prostorovým čidlem a druhá bez prostorového čidla.
Možnost 1- bez prostorového čidla:
Pokud vytápíte krbem nebo jiným podobným zdrojem, nastavte termostatické ventily na radiátorech na požadovanou pokojovou teplotu v částech, které jsou vytápěny za pomocí krbu. Teplo produkované krbem uzavře radiátory, ale tepelné čerpadlo bude dále vytápět ostatní místnosti, které krbem vytápěny nejsou.
Možnost 2- s prostorovým čidlem:Mějte na paměti, že umístění prostorového čidla je důležité. Pokud je čidlo umístěno příliš blízko zdrojů tepla, je čidlo ovlivněno jejich teplotou a teplota v domě tak klesne. To má za následek, že místnosti, které jsou daleko od krbu budou studené. Proto se doporučuje, aby prostorové čidlo nebylo namontováno na pevno, ale abyste odzkoušeli optimální umístění čidla ve vašem domě pro dosažení optimálního komfortu.
Nezapomeňte, že prostorové čidlo nenahrazuje topnou křivku nebo venkovní čidlo. Prostorové čidlo pracuje v závislosti jak na venkovním čidlu, tak i na správném nastavení topné křivky.
Technický vývoj jde neustále kupředu a vynakládáme nemalé prostředky na vývoj pro dosažení co nejúspornějších a nejúčinnějších výrobků, které jsou bezpečné a spolehlivé. Také legislativa se snaží klást čím dál vyšší požadavky na úsporu energií v domácnostech, což má také za následek změny ve stavebních předpisech. Pokud srovnáme starší zařízení, tak lze konstatovat, že nastalo mnoho změn v oblasti úspory energie a účinnosti zařízení. Od prvního vyrobeného tepelného čerpadla společnosti NIBE vzrostl koeficient účinnosti COP o 1 % každý rok. Při výměně tepelného čerpadla je důležité, aby byl celý systém znovu posouzen tak, aby např. původní vrty nebo kolektor byly schopné pracovat s mnohem účinnějším moderním zařízením.
Není nikdy na škodu provést kontrolu a prohlídku zařízení. Společnost NIBE neklade žádné požadavky na roční prohlídku. Kontaktujte autorizovaný servis ve vašem okolí nebo servisní linku NIBE 840 654 321.
Obvykle postačí provést kontrolu filtrů a dle potřeby odvzdušnit zařízení. Pokud si nejste jistý s chováním vašeho zařízení, kontaktujte kompetentního instalatéra nebo autorizovaný servis ve vašem okolí případně servisní linku NIBE 840 654 321.
Myslete na níže uvedené body ještě před objednáním servisu
Divize NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Dražice 69
294 71 Benátky nad Jizerou
Tel.: +420 326 373 810
E-mail: nibe@nibe.cz